פרסומי הפורום

לא למלחמה! לא לצביעות המערב!

הודעת הפורום הקומוניסטי הישראלי (5.3.2022)

הפורום הקומוניסטי הישראלי מגנה את רוסיה על הפתיחה במלחמה באוקראינה, וקורא להפסקתה ולסיומה על בסיס הסדר שיכבד את האינטרסים האמיתיים של העמים הרוסי והאוקראיני ושל בטחון שלום האזור והעולם.

מלחמה זו גורמת לטרגדיה אנושית גדולה, וכן לנזקים כלכליים עצומים למדינות המעורבות בה. כמו כן ישנה פגיעה כלכלית כלל עולמית, לרבות עליות מחירים של מוצרים רבים, שמהן יסבלו קודם כל השכבות החלשות בכל רחבי העולם. אנו מגנים במיוחד את הפגיעה באזרחים וכן את הפגיעה בעיתונאים ובמרכזי תקשורת.

הפורום קובע כי אחריות מיוחדת להתלקחות האחרונה מוטלת על ארה"ב ונאט"ו אשר נוקטות מזה שנים גישה תוקפנית חסרת מעצורים כלפי רוסיה, תוך הפרת כל ההתחייבויות שניתנו לאחר פירוק ברה"מ וברית וארשה.

בניגוד להבטחות מפורשות, שלא להרחיב את נאט"ו לכיוון מזרח – שניתנו במהלך ולאחר פירוק ברה"מ וברית וארשה – לברית נאט"ו צורפו עוד ועוד חברות מבין מדינות ברית וארשה לשעבר, ובשלב הבא אף מדינות שהיו בעבר חלק מברה"מ. הוקמו עוד ועוד בסיסים של ארה"ב ונאט"ו קרוב לגבולותיה של רוסיה, והוצבו בשטחם כלי נשק מסוגים שונים המהווים איום ממשי על רוסיה. בעידוד ארה"ב נקט השלטון האוקראיני הנוכחי בקו אנטי רוסי קיצוני ביותר מכל קודמיו.

המשטר האוקראיני ניהל מלחמת חורמה בחבלים העצמאיים של  לוגנסק ודונייצק, תוך פגיעה מסיבית באוכלוסיה אזרחית ובתשתיות חיוניות במשך שנים רצופות. הוא הפר שוב ושוב את הסכמי מינסק מ-2014 ו- 2015 שהושגו בשעתו בין אוקראינה, רוסיה, ונציגי דונייצק ולוגנסק. זה הרקע להחלטה של רוסיה להכיר בעצמאותם של חבלים אלה, ולנקוט בצעדים להפסקת המתקפות נגדם.

ארה"ב ונאט"ו מתנגדות להחלטה זו, וכאן שוב מפגינות את צביעותן. כשאזורים מתוך יוגוסלביה הודיעו על פרישה ממנה מיהר המערב להכיר בכולם ולפרקה לחלקים רבים. הוא לא קידש את "שלמותה הטריטוריאלית של יוגוסלביה" כפי שמתבטאים כיום לגבי אוקראינה. כנ"ל לגבי קוסובו – שכאשר החליטה במשאל עם להתנתק מיוגוסלביה ארה"ב ונאט"ו הסכימו לכך, אך כשלמעלה מ 90% מתושבי קרים החליטו שהם רוצים להתנתק מאוקראינה סירב המערב להכיר בתוצאות משאל העם.

למעצמות המערב היסטוריה של אינספור מלחמות וכיבושים, שכללו פגיעות המוניות באזרחים ופירוקן של מדינות ריבוניות רבות, ודי אם נזכיר את וייטנאם, יוגוסלביה, אפגניסטן ולוב. אחת המלחמות הבולטות האחרות היתה כיבוש עיראק, שבמהלכה נהרגו למעלה ממיליון אזרחים, כשבהמשך בחסות הכאוס שנוצר בה קמו בה ארגונים כמו דאעש ודומיו, שלא היו קיימים בשטחה לפני המלחמה.

פירוקה של ברה"מ – בנוסף לטרגדיה החברתית-כלכלית עבור רובה הגדול של האוכלוסיה שחי בה – היה הגרם המרכזי לפריצה של שורת מלחמות וסכסוכים בין ובתוך מרכיביה לשעבר. וזאת בין אוכלוסיות בני עמים שונים ורבים, שבכל שנות קיומה חיו בשלום ובאחווה, ועמדו באתגרים עצומים כולל בהשגת הנצחון על הנאציזם במלחמת העולם השניה.

אך דווקא באוקראינה הנאציזם החל להרים ראש ו"לפרוח" ממש בחסות השלטון הנוכחי, שהוא המשך לממשל שהוקם ב־2014 לאחר הפיכה בלתי חוקית ואנטי דמוקרטית בתמיכת נאט"ו נגד הנשיא הנבחר החוקי (ה"פרו רוסי") שכיהן באותה התקופה. משתפי הפעולה האוקראינים עם הנאצים במלחמת העולם השניה, כגון סטפן ורומן בנדרה שוחביץ' (ראה מאמר קודם בנושא זה באתר https://icf.org.il/?page_id=174 ) הפכו באוקראינה של היום לגיבורים לאומיים והוקמו  לכבודם אנדרטאות בכיכרות מרכזיות בערים רבות. וזאת כאשר האנדרטאות לזכרם של אלו שלחמו בנאצים מוסרות ומנותצות. מדובר באלה שביצעו את פשעי המלחמה האכזריים ביותר כלפי יהודים וכן כלפי בני עמים אחרים במהלך מלחמת העולם השניה. עובדה זו אינה מונעת אהדה ניכרת לשלטון האוקראיני הנוכחי ברוב כלי התקשורת בארץ, וזאת עוד  לפני פרוץ המלחמה הנוכחית. בנוסף לכך בולטת כאן צביעותם של אלה  שמוחים נגד כיבוש אוקראינה, אך למעלה מ-50 שנה תומכים בכיבוש הישראלי על כל הפשעים המתבצעים בו, ומגדירים כ"טרוריסטים" את  כל אלה שנאבקים  נגדו.

אנו מקווים כי התנגדות לכיבוש צבאי באשר הוא וכיבוד זכות ההגדרה העצמית תחול מכאן  – בצעדים ממשיים ולא רק מילולית – גם ביחס לשטחים שאותם כובשת ישראל במשך יותר מ-50 שנה וביחס לזכותו של העם הפלסטיני להגדרה עצמית ולהקמת מדינתו העצמאית בצד מדינת ישראל.

*

למרות כל הדברים שיוחסו בהודעה זו לשלטון הנוכחי באוקראינה ולתומכיו בארה"ב ונאט"ו – כל אלה אינם מצדיקים פתיחה של מלחמה כוללת והכנסת צבא רוסי לכל רחבי אוקראינה. יתר-על-כן, מלחמה זו גורמת לא רק לטרגדיה אנושית גדולה באוקראינה, אלא גם מביאה על רוסיה עצמה נזקים כבדים בכל המישורים.

אנו מברכים על פתיחת שיחות בין רוסיה ואוקראינה בבלארוס, ומאחלים להשגה מהירה של הסכמה שתביא קץ למלחמה ולכל הסבל הנגרם ממנה.

אנו מקווים שבעקבות הסדר עתידי תופסק ההיסטריה האנטי רוסית באוקראינה, יינתן לכל אזרחיה לדבר באיזו שפה שיחפצו, ותתאפשר להם גישה לכלי תקשורת בכל השפות. אנו מקווים שתיפסק המתקפה הרצחנית נגד הקומוניסטים האוקראינים וכן נגד כל הכוחות האופוזיציוניים למשטר הנוכחי, שכיום אינם יכולים לפעול ולבטא את ביקורתם כלפי השלטון הנוכחי. כמו-כן אנו מקווים שתיפסק המגמה של הגבלת הדמוקרטיה והשתקת קולות אופוזיציוניים לגיטימיים ברוסיה, שגברה מאוד במהלך המלחמה.

אנו מקווים להסדרים שישרתו את בני כל העמים, וקודם כל של העובדים ושל השכבות העממיות ולא של אוליגרכים כאלה או אחרים מאיזה צד שלא יהיו.

אנו מבקרים את החלטותיה של ממשלת ישראל לנצל את המצב שנוצר, כדי לבצע העלאות מחירים נוספות בדלק במוצרים אחרים, וזאת בנוסף לגל העלאות המחירים הגדול ששטף את הארץ עוד לפני ההתלקחות באוקראינה. שוב מוטל עול משבר על העניים והחלשים ביותר. אנו קוראים להנהגת ההסתדרות לנהל מאבקים נחושים נגד יוקר המחיה ופגיעה בזכויות העובדים, ולא לחתום על "עסקאות חבילה" מבישות אשר משרתות את הממשלה ובעלי ההון ופוגעות בעובדים ובחלשים.