פרסומי הפורום

לחיזוק רשימת חד"ש-תע"ל!

הודעת הפורום הקומוניסטי הישראלי 8/10/2022

לחיזוק האלטרנטיבה הריאלית היחידה למדיניות מפלגות הממסד!

ב-1 בנובמבר יתקיימו בחירות כלליות לכנסת בפעם החמישית בשנתיים וחצי האחרונות. לפי מירב הסקרים וההערכות ייתכן שגם אחריהן לא תיווצר יציבות כלשהי במערכת הפוליטית ונהיה צפויים לסבבים נוספים בתקופה הקרובה. השוני מבחירות קודמות הוא שהפעם לא בנימין נתניהו מכהן כראש הממשלה, אלא יאיר לפיד, שיכהן עד שתוקם הממשלה הבאה, אם תוקם כזאת לאחר הבחירות.

כמו קודמו בראשות "ממשלת השינוי", נפתלי בנט, גם יאיר לפיד אינו מנהל מדיניות של שינוי אמיתי, אלא יותר מדיניות של חיקוי לממשלות נתניהו, ובתחומים מסוימים אפילו של שינוי לרעה.

הדיכוי וההרג בשטחים הכבושים רק הולכים וגוברים. בין הקרבנות גם נשים וילדים לא מעטים. כמו-כן נפגע רכוש חקלאי ואחר רב של הפלסטינים, במיוחד על ידי פעולות נפשעות של מתנחלים, שזוכות לגיבוי של כוחות הבטחון.

למרות אזכור פתרון שתי המדינות ע"י ראש הממשלה לפיד בנאום באו"ם לאחרונה, החיובי כשלעצמו, אין הוא פועל באופן ממשי לקראת קידום הסדר על בסיס זה, והוא וחבריו להנהגה חוזרים ומכריזים כי אין בכוונתם לנהל מו"מ על הסדר קבע לבעיה הפלסטינית.

ממשלת ה"שינוי" אף מסלימה את ההתקפות הפראיות בשטחי סוריה, לרבות פגיעה בתשתיות אזרחיות בנמלי התעופה ומחוצה להם בממדים שלא היו בעבר. כמו-כן גוברים האיומים בפעולה צבאית נרחבת גם בלבנון.

ממשלת ה"שינוי" גם רשמה שיאים שליליים בפעולות נגד האוכלוסיה הערבית בישראל, ובמהלך שנת כהונתה נהרסו בתים של אזרחים ערביי ישראל, בעיקר בנגב, בממדים גדולים יותר מכל תקופה בעבר. הפשיעה בקרב האוכלוסיה הערבית ממשיכה לגאות.

בנוסף לכל אלה "מצטיינת" הממשלה הנוכחית בהגברת יוקר המחייה, כאשר מחירי הדיור, הדלק ומוצרי צריכה חיוניים רבים עלו באופן דרסטי. העובדה שבמדינות אחרות היו עליות מחירים גבוהות יותר אינה מצדיקה את היקף ההתייקרויות כאן, כאשר מוצרים רבים היו כבר קודם יקרים כאן בהרבה יותר מאשר באותן הארצות (וזאת כמובן באחריותו המרכזית של ראש הממשלה היוצא, בנימין נתניהו, והממשלות הרבות שעמד בראשותן בעשור האחרון).
אנו מציינים בדאגה כי על רקע המשבר הפוליטי המתמשך, עלה לאחרונה באופן משמעותי כוחו של הימין הגזעני הקיצוני, בראשותם של סמוטריץ' ובן גביר. אלה זכו ללגיטימיות מלאה מצד ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו, שהבהיר כי יהיו חלק מקואליציה בראשותו, אם יזכה להקים אותה לאחר הבחירות.

אנו מביעים את צערנו על כך שבמצב זה הרשימה המשותפת לא שמרה על אחדותה, כשתנועת בל"ד הכריזה על הליכה עצמאית, שעלולה להביא לאיבוד של קולות רבים. כל מפלגה, תנועה ואישיות שלא עשו כל שביכולתם כדי למנוע את הפיצול נושאים באחריות לתוצאות העגומות שעלולות לבוא בעקבותיו.

אנו סבורים כי האלטרנטיבה הריאלית האמיתית היחידה למדיניות מפלגות הממסד ולהדיפת הסכנות הקשות החדשות כלפי האוכלוסיה ערבית וכלפי החירויות הדמוקרטיות היא רשימת חד"ש-תע"ל, שחד"ש היהודית-ערבית היא הכוח המרכזי בתוכה. רשימה זו מציעה אלטרנטיבה ממשית של חתירה לשלום אמת ללא כיבושים, של הפסקת האפליה נגד האוכלוסיה הערבית בישראל, של התנגדות מיידית וחד משמעית לכל פעולה מלחמתית שעלולה להיות ביוזמת ממשלות ישראל, של לחימה ביוקר המחיה ולמען הפניית תקציבי עתק מתקציבי הבטחון לבריאות, לחינוך ולרווחה, לשירות האינטרסים של השכבות החלשות ולא של הטייקונים ובעלי ההון.

רשימת חד"ש-תע"ל, להבדיל מרע"מ, אינה מוכנה לוותר על הצבת האלטרנטיבה המדינית והמאבק בכיבוש למען הבטחות של תקציבים כלשהם (שרובן אינן ממומשות), והוכיחה בעבר שוב ושוב כי גם מתוך האופוזיציה ניתן להגיע להישגים עבור האוכלוסיה הערבית ועבור השכבות החלשות.

אנו קוראים לעשות הכל למען העלאת אחוז ההצבעה בקרב  האוכלוסיה הערבית בישראל.  זו משימה קריטית עבור המערכת הפוליטית כולה, ורק באמצעותה ניתן למנוע בוודאות אפשרות של הקמת ממשלה של נתניהו עם הימין הקיצוני, ולאחר מכן להפעיל לחץ ממשי על הממשלה שתוקם – או זו שתמשיך לכהן כממשלת מעבר – לבצע באמת שינויים במדיניותה.

חשובה התגייסות של כוחות השלום והשוויון היהודיים, שאחדות המאבק ביניהם לבין האוכלוסיה הערבית היא הערובה לעמידה איתנה מול הסכנות הקשות החדשות ולהדיפת המתקפות על העם הפלסטיני בשטחים הכבושים, על האוכלוסיה הערבית בישראל ועל החירויות הדמוקרטיות בארץ.