להפסקה מיידית של המלחמה! (19.11.2012)

ב- 14.11.2012 פתחה ממשלת ישראל, בראשותם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הבטחון אהוד ברק, במתקפה מלחמתית חדשה נגד העם הערבי הפלסטיני. מתחילת המתקפה מופצצת רצועת עזה שוב ושוב מהאוויר, מהים ומהיבשה. בהפצצות אלה נפגעים אזרחים רבים ונהרסים בתים ומבני ציבור ותשתיות אזרחיים בכל רחבי  הרצועה.

חיסולם של מנהיגים צבאיים ופוליטיים של החמאס לא הביא בעבר ולא יביא כיום להפסקת פעילותו הצבאית או הפוליטית של ארגון זה (או של ארגונים פלסטיניים אחרים כלשהם). החיסולים גרמו בעבר וגורמים כעת רק להגברת מעגל הדמים, שכתוצאה ממנו גם חלקים נרחבים ביותר מאי פעם בעבר של ישראל נתונים לירי רקטות ולפגיעות בנפש וברכוש כתוצאה מהן.

הדרך היחידה להגיע להפסקת אש ארוכת טווח היא רק באמצעות הידברות עם החמאס, בסיוע גורמים בינלאומיים שיכולים לתרום לדבר. הידברויות דומות הוליכו להפסקות אש ממושכות בעבר, אך אלה הופרו בדרך כלל כל-ידי פעולות חיסול ופעולת אחרות של הצבא הישראלי, שבעקבותיהן החל ירי לעבר יישובים ישראליים בדרום הארץ, שאחריו הגביר הצבא הישראלי את ההתקפות על עזה, וכך חזר המעגל שוב ושוב.

פעולות והתבטאויות מסוימות של ראשי החמאס סייעו לישראל ביציאתה לפעולה המלחמתית, אך הן אינן הסיבה אלא התירוץ. המתקפה הצבאית על עזה אינה נובעת בגללן, אלא היא פרי של מדיניות מתוכננת זה זמן רב, שמטרתה להביא למיגור בכוח של ממשלת החמאס ברצועת עזה וכן להכנעתו ולהפסקת מאבקו של העם הפלסטיני לשחרור מהכיבוש ולהקמת מדינתו העצמאית. כמו-כן מהוות פעולות אלו מעין "חזרה כללית" לקראת "המלחמה הגדולה האמיתית" שמתוכננת נגד אירן בעתיד הקרוב.

נוסף על כך, קשה להימנע מהרושם, שיש בהנהגה הישראלית כאלה שמנצלים את הפעילות המלחמתית כדי לשפר את מעמדם לקראת הבחירות הקרובות לכנסת, מתוך תקווה ש"הצלחה" במבצע הצבאי תזכה אותם גם ב"תמורה" בקלפי.

רובה הגדול של המערכת הפוליטית ורוב התקשורת תומכות כמעט ללא סייג במתקפה על עזה, וגם הביקורת החברתית על מדיניות הממשלה הושתקה כמעט כליל עם פתיחת המתקפה.

עם זאת התנגדות למלחמה קיימת בהחלט, וכבר ביומה הראשון הפגינו יהודים וערבים, בת"א ובמקומות רבים נוספים ברחבי הארץ, נגד המלחמה החדשה ותבעו את הפסקתה המיידית. פעולות מחאה מוסיפות להתקיים יום יום ביישובים שונים ברחבי הארץ, אך התקשורת המקומית כמעט ואינה מסקרת פעולות אלו.

 


אנו קוראים להפסקה מיידית של ההפצצות ברצועת עזה !

אנו קוראים לחידוש הפסקת האש, תוך הידברות עם החמאס ועם הרשות הפלסטינית!

אנו קוראים לשינוי יסודי של המדיניות ממדיניות של המשך המלחמה והכיבוש למדיניות של הכרה בזכויות הלאומיות של העם הערבי הפלסטיני, לרבות כינון מדינתו העצמאית בקווי יוני 67'. אנו קוראים למו"מ לשלום כולל באזור, לרבות עם סוריה, על בסיס נסיגה לקווי יוני 67' וביצוע החלטות האו"ם הרלבנטיות. רק שלום כולל יביא ביטחון אמיתי לכלל עמי האזור, ובכך גם לישראל ולכל היישובים שבה.