ממשלת ימין מדינית וכלכלית (1.4.2013)

הממשלה החדשה בראשותו של ראש הממשלה היוצא, בנימין נתניהו, שהוקמה ב- 18.3, היא ממשלה ניצית-ימנית מבחינת מדינית ואנטי-חברתית מבחינה כלכלית. למרות הרכב שונה של הקואליציה, אין בשורה חדשה מהממשלה החדשה בשום תחום. ממשלה זו לא רק שלא תקדם כל תהליך שלום, אלא שהיא עלולה להיות אחראית ליצירת התלקחויות מלחמתיות חדשות באזור. גורמים ימניים ביותר זכו בממשלה החדשה לעמדות בכירות בתחומים המדיניים והכלכליים. בתחום הכלכלי-חברתי ידוע לכל כי גזירות כלכליות חסרות תקדים בהיקפן עומדות להיות מוטלות על אזרחי ישראל בחודשים הקרובים, כשנטל המשבר והגרעון יוטל בעיקר על גבן של השכבות מעוטות ההכנסה ביותר בחברה. זאת באמצעות קיצוץ ניכר בהקצבות הסוציאליות השונות ובתקציבי הרווחה. גם רובם המכריע של מה שמוגדרים "בני מעמד הביניים" ייפגעו קשה מהקיצוצים הקרובים, וזאת למרות שאחת מהמפלגות החדשות בקואליציה, בראשותו של שר האוצר החדש יאיר לפיד, אמורה היתה לפי הבטחותיה לדאוג קודם לבני מעמד זה. בו-בזמן תמשיך הממשלה להוציא עוד ועוד מיליארדי דולרים על תקציבי הבטחון ועל ההתנחלויות בשטחים הכבושים. החברות הגדולות והטייקונים ימשיכו ליהנות משלל הטבות, וכפי שרק לאחרונה דווח, חלק מהענקיות ועתירות הרווח שביניהן משלמות רק אחוזים בודדים של מס, למרות הרווחים העצומים שצברו בשנים האחרונות.

הממשלה החדשה מהווה גם איום חריף חדש על החירויות הדמוקרטיות כאשר שורה חדשה של חוקים גזעניים ואנטי-דמוקרטיים עומדים לעלות לדיון וחקיקה בקרוב. אחד הבולטים בהם הוא "חוק הלאום" (חוק דיכטר), שנועד להפלות באופן בוטה את מעמדה של האוכלוסיה הערבית בארץ. כמן-כן אנו מציינים בחומרה את ההצעה להעלאת אחוז החסימה ל-4% – צעד שנועד לפגוע במיוחד בחד"ש היהודית-ערבית, וכן במפלגות נוספות שעיקר כוחן בקרב האוכלוסיה הערבית בארץ. גם ההצעה להתנות את הפלת הממשלה ברוב מיוחס של 65 מ-120 חברי כנסת ובהצגת ממשלה חליפית מיידית, באה להבטיח עריצות לרוב הקואליציוני הנוכחי והבטחת המשך שליטתו גם במצב שבו ייתמך אפילו רק על-ידי מיעוט מקרב חברי הכנסת.

בבחירות האחרונות לכנסת, שהתקיימו ב- 22.1.2003, ספגה מפלגת השלטון של בנימין נתניהו ירידה משמעותית בכוחה, כשיחד עם מפלגת הימין הקיצוני "ישראל ביתנו" שהיתה שותפתה לרשימה בבחירות, קיבלה 31 מנדטים במקום 42 שהיו לשתי המפלגות בבחירות הקודמות. במובן זה, הוכח שהיתה השפעה מסוימת למחאה החברתית האדירה שהיתה ברחבי הארץ לפני כשנה, ובסופו של דבר שילמה מפלגת השלטון המרכזית מחיר מסוים על מדיניותה. אך לצערנו, רובה של המחאה לא התנקזה בקלפי למפלגות אשר אכן מהוות אלטרנטיבה ממשית למדינות הממשלה הקודמת. ולכן, בסופו של דבר, הצליח נתניהו, אמנם במאמצים רבים מבעבר, להרכיב ממשלה שבה שותפים אלה שהציגו את עצמם כ"אלטרנטיבה" למדיניותו וכאנשי "פוליטיקה חדשה". עד כה לא הניבה "הפוליטיקה החדשה" שום דבר חדש חיובי, זולת עצם הצלחתה בבחירות של רשימת "יש עתיד" בראשותו של יאיר לפיד. מפלגה זו והמפלגה ה"דתית-לאומית" בראשות נפתלי בנט דיברו גבוהה על "שוויון בנטל", אך שוויון עבורם הוא רק בעניין אחד – כפיית גיוס לצבא על קבוצות אוכלוסיה שאינן משרתות בו כיום, בעיקר מקרב הציבור החרדי. אך שום שוויון חברתי, כלכלי, אזרחי או אחר אינו עומד במרכז סדר העדיפויות שלהן.

בבחירות האחרונות הצליחה תנועת חד"ש לשמור כמעט על מלוא כוחה, וכן שמרה על נציגות של ארבעה מנדטים בכנסת. יש שוני בתוצאות בין אזורים ויישובים שונים, ואלה ייבדקו קרוב לוודאי בסיכומים לאחר הבחירות. מצערת במיוחד הירידה בקולות בקרב הציבור היהודי, לאחר עליה מסוימת שהיתה בבחירות הקודמות.

בקרב האוכלוסיה הערבית שוב הוכח כי חד"ש היא המפלגה המובילה, שמעמדה זה תואם גם את הצלחתה בבחירות המוניציפליות והאיגוד מקצועיות. אנו מברכים את כל פעילי ופעילות חד"ש על פעילותם במערכת הבחירות. אנו מברכים את פעילי הפורום הקומוניסטי הישראלי, שעבודתם, במיוחד במספר אזורים, תרמה תרומה חשובה למערכת הבחירות.

אנו מברכים על היוזמה של חד"ש ומפלגות אופוזיציה נוספות לתיאום וארגון מאבק משותף נגד הקואליציה השלטת החדשה בכל תחום אפשרי, כמו למשל ההתכנסות החשובה שהיתה בכנסת בנושא ההתנגדות להעלאת אחוז החסימה.

אנו קוראים להגברת המאבק המשותף היהודי-ערבי נגד הקו המדיני והכלכלי-חברתי של הממשלה הנוכחית, נגד המשך מדיניות הכיבוש והמלחמה, נגד המשך אפלייתה של האוכלוסיה הערבית בארץ ולהגנת החירויות הדמוקרטיות.

מספר תוצאות בולטות של חד"ש בבחירות האחרונות:

 נצרת – 13,517 קולות (11,406 בבחירות הקודמות)

 אום אל פחם – 7,872 (8,031)

 חיפה – 6,644 (5,533)

 סכנין – 4,154 (3,671)

 שפרעם – 4,110 (3,885)

 טייבה – 3,071 (3,715)

 תל אביב-יפו – 4,069 (5,203) –

 תל אביב – 2,826 (3,941)

 יפו – 1,243 (1,262)

בס"ה קיבלה חד"ש 113,439 קולות (112,136) שהם 3% (3.3%).