פרסומי הפורום

רק הסכם שלום ישראלי-פלסטיני יוכל להביא שלום אמיתי לאזורנו

הודעת הפורום הקומוניסטי הישראלי (27/9/2023)

על רקע ההעלאה המחודשת של היוזמה להשגת הסכם ישראלי-סעודי, אנו שבים ומזהירים, כי הסדר זה אם יושג, כמו דומיו בעבר, לא רק שלא יקדם את עניין השגת השלום הכולל והצודק באזורנו, אלא אף יסיג אותו לאחור. לב הסכסוך באזור היה ונותר העניין הפלסטיני, ובלי הסכם שלום ישראלי-פלסטיני, יימשך הסכסוך, יימשכו שפיכות הדמים וסבבי הלחימה האינסופיים באזורנו.

מטרת היוזמה החדשה היא, בין הייתר, לכונן ברית אסטרטגית אזורית פרו אמריקאית, שתשרת את האינטרסים של אילי הנשק וההון האמריקאים ולא של עמי האזור. ההסכם המתגבש עם סעודיה יביא גם להאצת החימוש הגרעיני באזור, כיוון שהרשאות לפיתוח היכולת הגרעינית של סעודיה הוא אחד התנאים הראשוניים שהיא מעמידה כתנאי להשגת ההסכם.

עניין ההסכם הישראלי-סעודי, ועצם העיסוק במאמץ להגיע אליו, משרתים גם את האינטרסים הפוליטיים של המעורבים המרכזיים בניסיון להשגתו. הנשיא האמריקאי גו' ביידן  משווע ל"הישג בינלאומי" על רקע חולשתו הפוליטית המתמשכת, כשמערכות בחירות חשובות מתקרבות בארה"ב.

ערב הסעודית מעוניינת בלגיטימציה בינלאומית, שתחפה על הביקורת הנוקבת עליה בעניין מצב זכויות האדם, לרבות חיסול פיזי של עיתונאים ומתנגדי משטר אחרים. ואילו בנימין נתניהו מעוניין בקידום העסקה עם סעודיה בתקופה זו, על רקע השפל הפוליטי הגדול אליו נקלע, בעקבות ההפיכה המשטרית שהוא וממשלתו מבצעים בניסיון לצמצם באופן דרסטי את המרחב הדמוקרטי, וכן נוכח כשלונו המוחלט בטיפול בכל הנושאים שהבטיח לקדמם בבחירות, לרבות יוקר המחייה המאמיר לשיאים חדשים, המלחמה בפשיעה הגוברת ועוד. עצם מיקוד העניין התקשורתי בנושא הסעודי מאפשר לו להסיט את תשומת הלב מכשלונותיו בכל התחומים הנ"ל וכן מהמשך המסע לחיסול הפרדת הרשויות ולהצעדת המדינה לעבר משטר דיקטטורי. מסע זה נמשך למרות המחאה האדירה וחסרת התקדים נגד ההפיכה המשטרית, שהצליחה בינתיים לעכב ולבלום את ביצועם של חלקים ממנה.

בסוף חודש אוקטובר תתקיימנה הבחירות לרשויות המקומיות בארץ.

על רקע ההתפתחויות המסוכנות בארץ, בשטחים הכבושים ובאזור, יש לבחירות אלו חשיבות מיוחדת. חשיבות גדולה במיוחד יש לבחירות בקרב האוכלוסיה הערבית, המתנהלות כאשר ממדי הפשיעה והרציחות בקרבה שוברים את כל השיאים. בין הנרצחים והנפגעים בהתנקשויות גם בעלי תפקידים בשלטון המקומי ומועמדים לבחירות הבאות, שחלקם הסירו את מועמדותם עקב ניסיון התנקשות בהם או איום על חייהם ועל בני משפחותיהם.

במצב הנוכחי אנו קוראים דווקא כעת להשתתפות פעילה רחבה בבחירות, כדי להציב מחסום בפני ארגוני הפשע וכן כדי לבחור הנהגות מקומיות שיהיו מחויבויות לעניין ההגנה על החירויות הדמוקרטיות, וכן כאלה שיפעלו לשיפור תנאי התושבים בכל התחומים, ולא למען האינטרסים של כרישי הנדל"ן ובעלי ההון.

אנו קוראים לתמיכה במועמדי חד"ש ובעלי בריתה בכל היישובים שבהם מועמדיה מתמודדים לראשות הרשויות או/ו למועצות המקומיות בכל רחבי הארץ. אנו מברכים על הקמת רשימות ערביות-יהודיות בחלק מהערים המעורבות, וביניהן ת"א-יפו, חיפה, באר שבע וכרמיאל, ומאחלים להצלחתן.