פרסומי הפורום

לחזית רחבה במאבקים להגנת הדמוקרטיה, נגד הגזענות ולמען שלום צודק

הודעת הפורום הקומוניסטי הישראלי (29.4.2019)

לחזית רחבה במאבקים להגנת הדמוקרטיה,

נגד הגזענות ולמען שלום צודק

 

בבחירות לכנסת שהתקיימו ב- 9 באפריל זכה גוש הימין והחרדים של הקואליציה הקודמת ב- 65 מנדטים, מה שאמור לאפשר לראש הממשלה המכהן, בנימין נתניהו, להקים ממשלה פעם נוספת. עם זאת אין מדובר ב"נצחון גדול" כפי שנטען על-ידי הליכוד ואומץ על-ידי חלק מהתקשורת. מפלגת הליכוד של ראש הממשלה זכתה ב- 35 מנדטים – מספר זהה של מנדטים לזה שזכתה בו רשימת כחול-לבן של קואליציית מפלגות המרכז-ימין. רשימה זו, בראשות הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ, הוקמה רק זמן קצר לפני הבחירות וכללה את מפלגתו של יאיר לפיד וכן את זו של רמטכ"ל נוסף לשעבר בוגי יעלון. מה שאמור להבטיח רוב לקואליציה הקודמת זה ההצלחה היחסית של המפלגות החרדיות (יהדות התורה וש"ס) שזכו ב-8 מנדטים כל אחת, ובנוסף איחוד של כמה ממפלגות הימין הקיצוניות ברשימת "איחוד מפלגות הימין" שלמען הקמתה פעל ראש הממשלה בנימין נתניהו ללא לאות לפני הבחירות. הוא עשה זאת תוך מתן לגיטימציה לכוחות הכהניסטיים והגזעניים החשוכים ביותר, וזאת בד בבד עם הסתה חסרת מעצורים נגד האוכלוסיה הערבית והנהגתה מצדו ומצד דוברים בכירים אחרים במפלגתו.

כפי שציינו והזהרנו בהודעות שפרסמנו לקראת הבחירות, במצב פוליטי זה, עם סכנות קשות חדשות לאוכלוסיה הערבית ולעתיד החירויות הדמוקרטיות בארץ, פירוק הרשימה המשותפת אכן היווה מהלומה קשה במאבקים  מול סכנות אלו והיה לו גם מחיר אלקטורלי משמעותי. המפלגות שהרכיבו את הרשימה המשותפת בכנסת הקודמת, וכעת התמודדו בשתי רשימות, ירדו בסך הכל מ-13  חברי כנסת בבחירות הקודמות ל-10 בכנסת הנוכחית.

רבים מבני האוכלוסיה הערבית לא יצאו להצביע כמחאה על פירוק הרשימה. חלקם חזרו בהם בשעות ההצבעה האחרונות של יום הבחירות, כשראו שהחרמת ההצבעה עלולה להביא למצב של מחיקת הנציגות הערבית בכנסת או לכל הפחות להקטנתה באופן ניכר. לאי ההשתתפות בהצבעה היו גם סיבות נוספות, שלא נפרטן בהודעה זו, אך יש להביאן בחשבון לקראת מערכות הבחירות הבאות.

בסופו של דבר רשימת חד"ש-תע"ל קיבלה 6 מנדטים (4 מתוכם לחד"ש ששמרה על כוחה) ואילו רשימת בל"ד – רע"ם עברה בקושי את אחוז החסימה וקיבלה 4 מנדטים.

תוצאות אלו הוכיחו כי שמירת הרשימה המשותפת היתה לא רק כורח פוליטי חיוני, אלא גם צעד שהוא ממש כורח אלקטורלי (אם לא קיומי ממש) עבור מרכיבי הרשימה המשותפת. וזאת דווקא בתקופה שנוכחותם בכנסת בכוח הרב ביותר האפשרי היא חשובה ביותר עבור המאבק לבלימת הסכנות הקיימות ואלו החדשות והקשות יותר הצפויות עם הקמת הממשלה הבאה, שצפויה להיות ימנית, גזענית ואנטי דמוקרטית יותר מכל קודמותיה.

לכן אנו קוראים לפעול ללא דיחוי לחידוש הרשימה המשותפת, וכצעד ראשון לפעול להקמת סיעה משותפת בכנסת.

במקביל אנו קוראים לפעול לשיתוף פעולה רחב ככל האפשר עם כוחות שלום ודמוקרטיה בקרב האוכלוסיה היהודית, וגם עם גורמים פוליטיים שניתן לשתף איתם פעולה בתחומים קונקרטיים שונים במאבקים להגנת המרחב הדמוקרטי, ההתנגדות למדיניות המלחמות, הכיבוש והסיפוח, ההתנגדות לאפליית האוכלוסיה הערבית וכן למדיניות הכלכלית האנטי חברתית של הממשלה העתידה לקום.