פרסומי הפורום

הודעת הפורום הקומוניסטי הישראלי (12/11/2023)

להפסקת אש!

להפסקת הפגיעה באזרחים!

לשחרור החטופים!

חלפו מעל 35 יום מאז פרוץ המלחמה בדרום ב-7.10, אשר החלה במתקפה של החמאס על יישובי עוטף עזה ויישובים נוספים בדרום הארץ, וכן בירי טילים לרחבי הארץ. במסגרת מתקפה זו בוצע ביישובים רבים בעוטף עזה טבח אכזרי באוכלוסיה אזרחית, לרבות בנשים וילדים. כמו כן נחטפו בין היתר אזרחים מבוגרים, נכים וילדים. בתים רבים נהרסו ורכוש רב, פרטי וציבורי, הוצת והושחת. אלה פשעים הראויים לגינוי חד משמעי החריף ביותר.

בתגובה למעשים אלה פתחה ישראל במתקפה כוללת נגד החמאס בכל רחבי רצועת עזה. במסגרת מתקפה זו בוצעו הפצצות מהאוויר בהיקפים חסר תקדים, ומהן נפגעו לא רק אנשי חמאס, אלא גם אלפי אזרחים, וביניהם מספר גדול ביותר של ילדים.

מאות אלפים ויותר איבדו את בתיהם ואת רכושם, ונאלצו לגלות בחוסר כל מהמקום שחיו בו. נפגעו גם בתי חולים ואנשי צוותים רפואיים וכן עיתונאים. יש מחסור עצום במזון בסיסי, בתרופות ובמי שתייה. אנו קוראים לאפשר ללא דיחוי סיוע הומניטרי, כדי למנוע אסון הומניטרי גדול יותר מזה הקיים שם כבר כעת.

אנו קוראים להפסיק לפגוע בחפים מפשע, להוציא את האזרחים מכל הצדדים ממעגל הלחימה.

אנו קוראים לתת עדיפות מרכזית להחזרת החטופים, ובמיוחד קודם כל של הילדים, הנשים והמבוגרים, וככל שניתן של כל החטופים בעסקת חילופי שבויים. ככל שעובר הזמן ומסלימה הלחימה גוברת הסכנה לעתידם.

יש לציין כי ההנהגה הישראלית בתקופות שונות, לרבות הנוכחית, נתנה יד למעשה להתעצמות החמאס במטרה להחליש את הרשות הפלסטינית.

הנסיון של מקרים קודמים בהיסטוריה, כמו למשל המלחמות שניהלה ארה"ב בעיראק ובאפגניסטן, הראו שגם הפעלת כוח בלתי מוגבל כמעט במלחמה אינה מביאה בסופו של דבר לתוצאת חיוביות כלשהן, והיום בארה"ב יש הסכמה רחבה ביותר שהנזקים שנגרמו במלחמות אלו היו גדולים לאין שיעור מכל הישג זמני ראשוני, שנראה כביכול שהושג בהתחלתן.

אנו קוראים להיענות ליוזמות הבינלאומיות להפסקת הלחימה בדרום, שבין היתר יסייעו בהחזרת החטופים, וכן למניעת הסלמה נוספת בגזרת לבנון ובגזרות נוספות.  

אנו קוראים למתן סיוע כספי וכל צדדי אחר הנדרש לכל קרבנות מתקפת החמאס, לרבות כל התושבים שנאלצו להתפנות מבתיהם, וכן לפצות במהירות עבור הנזקים הכלכליים שנגרמו לעצמאיים קטנים ולשכירים בעקבות המלחמה.

לאחר המלחמה יש לפעול לקידום הסכם שלום עם הפלסטינים, בהנהגת הראשות הפלסטינית, על בסיס של שתי מדינות לשני עמים בקווי יוני 67', בהתאם לכל החלטות האו"ם הרלבנטיות. רק הסכם כזה יביא למצב של הפסקת מעגלי הדמים, יחזק את הכוחות המתונים ויצמצם באופן ניכר את האפשרויות של ארגונים כמו החמאס לגייס לשורותיהם תומכים חדשים.

אנו מזהירים מהניסיונות של אנשי הימין הקיצוני לנצל את המצב לביצוע מעשי הרג ופוגרומים בשטחים הכבושים ולניסיון לבצע טרנספר באמצעותם. אנו מגנים את הקריאות ל"מחיקת עזה" ודומיהן שמשמעותן קריאה לג'נוסייד.

בדעת הקהל הבינלאומית, שגילתה הזדהות רבה עם הסבל של תושבי יישובי הדרום בעוטף עזה בימים הראשונים של המלחמה, הולכת וגוברת המחאה נגד ישראל ככל שנמשכת המלחמה. בתחנות הטלוויזיה ברחבי העולם, בעיתונות ובמדיות החברתיות מוצגות עוד ועוד תמונות של קרבנות ההפצצות בעזה (שאינן משודרות בערוצי התקשורת המרכזיים בארץ) ובהן, כאמור, נראה מספר גבוה ביותר של ילדים. הפגנות המוניות על רקע זה מתקיימות בארה"ב, באירופה ובכל רחבי העולם.

אנו מבקרים את ההגבלות הקשות המוטלות על פעולות מחאה נגד מדיניות הממשלה בתקופה זו, שהגיעו עד לנקיטת יד קשה אפילו כלפי חלק מפעולות המחאה של משפחות החטופים. אנו מגנים צעדי רדיפה נגד עובדים, סטודנטים, מרצים ואנשי צוותי רפואה שהביעו ביקורת על מדיניות הממשלה, בעיקר בקרב האוכלוסיה הערבית (אך לא רק), וניסיון לתייג כל ביקורת כזו בתוויות שאין דבר בינן לבין הפרסומים שבגינם בוקרו או נחקרו.

אנו מצטרפים לקריאות הגוברות יותר מתמיד להחלפה ללא דיחוי של ממשלת נתניהו, שהיא הקיצונית ביותר והכושלת ביותר בתולדות הארץ בכל התחומים האפשריים.