לחיזוק חד"ש בבחירות לכנסת ה-19! (11.1.2013)

הבחירות לכנסת ה-19 יתקיימו זמן קצר לאחר מתקפה צבאית נפשעת נוספת  נגד הפלסטינים ברצועת עזה. כחלק ממערכת הבחירות מושמעים איומים "לתקן" את כישלונות ה"מבצע" האחרון בעזה ב"מלחמה הבאה הצפויה בקרוב", שתכלול פלישה קרקעית וכיבוש מחדש של הרצועה, מה שעלול להוליך לשפיכות דמים גדולה יותר מכל קודמותיה, ולא רק בצד הפלסטיני של הגבול. עד לא מכבר לובתה היסטריה מלחמתית בנושא האירני. למרות שכעת זו שככה מעט, עלולה ממשלת ימין חדשה-ישנה בראשות בנימין נתניהו להצית שוב גם את התבערה המלחמתית המטורפת הזו, שעלולה להמית אסון על ישראל ועל האזור כולו. על רקע ההיסטריה המלחמתית מועברים עוד ועוד מיליארדי שקלים לתקציבי הבטחון, בעוד שתקציבי הרווחה מקוצצים שוב ושוב. לפי כל הפרסומים הכלכליים, שורת גזירות אנטי-חברתיות קשות מתמיד יוטלו על הציבור מייד לאחר הבחירות. למרות המחאה החברתית האדירה שהתרחשה בארץ בקיץ שעבר, לא נעשה  כל שינוי ממשי במדיניות הכלכלית-חברתית של ממשלת נתניהו, המעדיפה את האינטרסים של בעלי ההון והטייקונים על פני אלה של השכבות החלשות ושל הרוב המכריע של הציבור. אל השכבות החלשות מצטרפים בהדרגה עוד ועוד מבין אלה שמוגדרים כ"מעמד ביניים", שמצבם של רבים מהם הולך ומידרדר מיום ליום. מחירי הדיור והשכירות הגבוהים, שהיו הסיבה הראשונית לפרוץ המחאה החברתית בשנה שעברה, רק עלו ונסקו במהלך השנה האחרונה.

מצוקה קשה במיוחד שוררת בקרב האוכלוסיה הערבית שממדי העוני בה, כפי שפורסם שוב בדו"חות העוני האחרונים, עולים בהרבה על אלה של כלל האוכלוסיה. כל זאת על רקע מדיניות של אפליה והזנחה מכוונת מתמשכת של אוכלוסיה זו. כמו-כן נמשכת המתקפה נגד הנהגתה הפוליטית של האוכלוסיה הערבית והניסיון להדירה מהזירה הפוליטית. כמו במערכות הבחירות הקודמות, שוב עלו בוועדת הכנסת הצעות לפסול רשימות ערביות ואף התקבלה החלטה אנטי-דמוקרטית על פסילת מועמדתה של ח"כ חנין זועבי מבל"ד, אשר בוטלה מאוחר יותר על-ידי בית המשפט העליון. התשובה לצעדים אלה צריכה להיות השתתפות מוגברת יותר של האוכלוסיה הערבית בבחירות לכנסת וחיזוק כוחן של הרשימות שמתנגדות בעקביות למלחמות, לכיבוש, לאפליה הלאומית ולפגיעה בזכויות הדמוקרטיות. במצב זה יש חשיבות רבה למאבק היהודי-ערבי המשותף נגד מדיניותה הכוללת של הממשלה ושל מפלגות הממסד.

בתנאים אלה, אנו סבורים כי חשוב יותר מתמיד לחזק את הכוח העקבי ביותר בניהול המאבקים מול מדיניות זו לאורך כל השנים, שזוהי תנועת חד"ש היהודית-ערבית. חד"ש היתה תמיד המתנגדת הראשונה והעקבית ביותר לכל המלחמות התוקפניות מייד מיום התחלתן. חד"ש היא זו שתובעת הפניית מיליארדים מהתקציבים המוצאים לבטחון, להמשך הכיבוש ולהתנחלויות לטובת תקציבי הרווחה, הבריאות והחינוך. חד"ש היתה תמיד בשורה הראשונה במאבק להגנת החירויות הדמוקרטיות בארץ, וסיעתה בכנסת מילאה תפקיד חשוב בהכשלת הניסיון לחוקק שורה ארוכה של חוקים גזעניים ואנטי-דמוקרטיים על-ידי חברי כנסת מהליכוד ומסיעות הימין הקיצוני. חד"ש השתתפה באופן פעיל במאבקים הכלכליים-חברתיים והאיגוד מקצועיים בארץ, ונטלה חלק פעיל בתנועת המחאה החברתית העצומה שהתקיימה בקיץ שעבר ובפעולות מחאה אחרות הנמשכות עד ימים אלה.

חד"ש היא התנועה היחידה שמתנגדת למדיניות של ארה"ב ובעלות בריתה, שהגיבוי שלהן מאפשר לממשלות ישראל לנהל את המשך מדיניות הכיבוש והמלחמות, וכן מתנגדת למזימותיהן באזור לרבות כל ניסיונות של התערבות צבאית מצדן בסכסוך זה או אחר. כל זאת, תוך הפגנת סולידריות עם העמים באזור שנאבקו ונאבקים למען כינון משטרים דמוקרטיים יותר, שיבטאו את האינטרסים האמיתיים של האזרחים בארצותיהם. חד"ש היא התנועה היחידה שבמסגרתה מתקיימת שותפות פעילה אמיתית יהודית-ערבית, המהווה מופת מול האפליה והגזענות. שיתוף זה נעשה גם תוך מאבק מול מגמות של התבדלות והסתגרות לאומית, המשרתות את האינטרסים של אויבי האוכלוסיה הערבית בארץ.

הפורום כמרכיב בחד"ש

הפורום הקומוניסטי הישראלי מברך את החלטת מוסדות חד"ש על צירוף הפורום הקומוניסטי הישראלי כמרכיב מלא במסגרת חד"ש. על ההחלטה פורסם ב- 14.12.2012 באתר הרשמי של חד"ש http://www.aljabha.org/index.asp?i=73168

וביומון היומי של מק"י אל-אתיחאד.

הפורום הקומוניסטי הישראלי צידד בצעד זה מזה זמן רב, ובמחצית השנה האחרונה הואצה ההידברות בעניין, כשנטלו בה בין היתר חלק פעיל יו"ר חד"ש, ח"כ מוחמד ברקה, יו"ר הפורום הקומוניסטי, מחמוד מחאמיד, ח"כ עפו אגברייה, חבר לשכות מק"י וחד"ש, ומנהיגים נוספים של חד"ש ומק"י ושל הפורום הקומוניסטי. אנו משוכנעים שהסכם זה יסייע רבות לחד"ש הן במערכת הבחירות והן במערכות הפוליטיות הקשות הצפויות לכולנו לאחר הבחירות (אנו נרחיב בנושא זה לאחר הבחירות).