הדרך לעצירת מעגל הדמים! (5.11.2015)

הפורום הקומוניסטי הישראלי מטיל על ממשלת ישראל את האחריות להחרפת מעגל הדמים בתקופה האחרונה. ממשלת ישראל ממשיכה בטיפוח ובהרחבת ההתנחלויות, בהגברת ההתעללויות באוכלוסיה הפלסטינית בשטחים הכבושים במגוון רחב של צורות, בענישה אכזרית קולקטיבית של יישובים שלמים ובמתן יד חופשית כמעט לכוחות הבטחון לפגיעה קטלנית בכל פלסטיני "חשוד" לכאורה. בו בזמן לא ננקטים כמעט כל פעולות כלפי מבצעי פעולות טרור נגד האוכלוסיה הערבית, כולל אלה שגרמו למותם של נשים  וילדים, ובמקרים אחרים לפגיעה קשה ברכוש, וכן לחילול של מקומות קדושים לאסלאם ולנצרות, במסגרת מה שמכונה פעולות "תג מחיר".

בנוסף לכל אלה מתרבים לאחרונה הסימנים על כוונה לפגוע בהסדרים הקיימים במסגד אל-אקצא, במתחם "הר הבית", תוך פגיעה בוטה קשה במקום הכה מקודש עבור בני הדת המוסלמית. שרים בכירים ודמויות בולטות נוספות בממסד מצהירים כמעט מדי יום על מזימות חדשות בנדון, כמו למשל הקריאה להציב את דגל ישראל על "הר הבית". וזאת בנוסף לשורה של "ביקורים" פרובוקטיביים במקום.

כל אלה, בתוספת העדר כל אופק מדיני נוכח מדיניותה של הממשלה הנוכחית, מביאים להגברת המאבק נגד מדיניות זו במגוון צורות. כמו-כן הם מהווים את הקרקע שבעטיה מתבצעות פעולות ייאוש של ערבים פלסטינים, שהם מבצעים אותן בידיעה ברורה שהם עלולים לשלם על כך בחייהם, או להיפצע באופן קשה, וכן כי עלול להיגרם נזק רב גם לבני משפחותיהם. אנו מגנים את שיטות הפעולה שנוקטים אלה הדוקרים אזרחים חפים מפשע. פעולות אלו אינן מועילות לעניין המאבק הצודק נגד הכיבוש והדיכוי ולהגנה על קדושת המקומות הקדושים, והן רק פוגעות במאבקים אלה.

עם זאת, הדרך למנוע הישנות של מקרים מסוג זה אינה בהגברת אמצעי הענישה והדיכוי, והתרת יד חופשית על ההדק. הוכח כבר אינספור פעמים בעבר כי פעולות כגון הריסת בתים, גירושים וכו' לא רק שלא הפחיתו את הפעולות שאותן נועדו למנוע, אלא אף גרמו להגברתן.

לכן המוצא מהמצב הוא בשינוי יסודי של מדיניות הממשלה. פתרון שיביא קץ להסלמה האחרונה ולמעגלי הדמים החוזרים ונשנים יושג רק בשימת קץ לכיבוש, בנסיגה מכל השטחים הכבושים, ובהקמת מדינה פלסטינית עצמאית בצד מדינת ישראל בקווי יוני 67', לרבות בירושלים. כמו-כן יש להפסיק לאלתר את כל הפעולות שעלולות להצית מלחמה חדשה באזורים אחרים, מעבר לגבולות הארץ, בדרום ובצפון. אנו מגנים את התקיפות האויריות שבוצעו בסוריה. התקיפות נגד צבא סוריה מסייעות בפועל לארגוני הטרור הרצחניים כמו דאע"ש, ג'בהת א-נוסרה ודומיו.

ובתוך ישראל אנו עדים להמשך הגברת המתקפה על החירויות הדמוקרטיות. יש ניסיון להגביל באופן ניכר את המחאה נגד המדיניות הנוכחית, תוך הצגת של כל ביקורת על מדיניות הממשלה כ"בגידה" "תמיכה בטרור" ו"סיוע לאויב".  כל כלי התקשורת המרכזיים מתיישרים במידה הולכת ורבה עם קו זה. הסתה ארסית נרחבת יותר מבעבר מתקיימת נגד חברי הכנסת הערביים תוך סילוף עמדותיהם והצגתם כ"תומכי טרור" ו"מציתי ההסלמה הדתית". בימים אלה מתבצעים הליכי חקיקה אשר מיועדים להביא להוצאתם מחוץ לחוק של חלק מהגופים הפועלים בקרב האוכלוסיה הערבית וכן להגביל במידה רבה את פעילותם של ארגוני שלום ומחאה (כמו למשל "חוק החרם" וכו').

בצל ההסלמה המדינית ותוך ניצולה, נמשכת מדיניות ההפרטה ופגיעה בזכויות העובדים והציבור לטובת האינטרסים של הטייקונים הזרים והמקומיים. הדבר בולט במיוחד, למשל, בניסיון המואץ המחודש של ראש הממשלה בנימין נתניהו להעביר את  מתווה הגז הנוכחי, אשר תנאיו מעניקים הטבות ענק לטייקוני הגז על חשבון הציבור הישראלי. כמו-כן מואצים הליכי ההפרטה בנמלים, בחברת החשמל, בדואר ובחברות נוספות. אנו מברכים על כל מאבקי העובדים נגד מגמות אלו, וכן על שורת ההתארגנויות החדשות של ועדי עובדים.

אנו מברכים על כל פעולות המחאה שקיימו לאחרונה ארגוני שלום שונים ברחבי הארץ, בהשתתפות אלפי ערבים ויהודים. אנו קוראים להגברתן של פעולות המחאה נגד המשך מדיניות הכיבוש והדיכוי, נגד המתקפה על החירויות הדמוקרטיות, נגד המתקפה על האוכלוסיה הערבית ועל נציגותה הפוליטית, ולמען שינוי יסודי של המדיניות הנוכחית בכל התחומים.