פרסומי הפורום

לשמירת הרשימה המשותפת

הודעת הפורום הקומוניסטי הישראלי (12/2/2019)

 

הפורום הקומוניסטי הישראלי רואה את המגמה המסתמנת של פירוק הרשימה המשותפת כמהלומה קשה עבור האוכלוסיה הערבית בישראל ועבור כוחות השלום והדמוקרטיה העקביים היהודים והערבים. הקמת הרשימה המשותפת היתה הישג גדול לאוכלוסיה הערבית בישראל ולכל הכוחות הדמוקרטיים בארץ, והיא היוותה את המענה ההולם ביותר מול המזימה שהתהוותה ערב הבחירות הקודמות לכנסת – לפגוע בייצוג האוכלוסיה הערבית בכנסת על-ידי העלאת אחוז החסימה.

המדיניות של אפליה ופגיעה באוכלוסיה הערבית בישראל ובהנהגתה הפוליטית לא פחתה מאז, וכן לא פחתה ההסתערות על כלל החירויות הדמוקרטיות בארץ, והניסיונות לסתום פיות לכל קול שיוצא נגד מדיניות הכיבוש והמלחמות, ונגד הפגיעה בזכויות האוכלוסיה הערבית, ואף נגד פעילים חברתיים שנאבקו נגד היבטיה השונים של מדיניות הממשלה המשרתת את האינטרסים של הטיקונים תוך פגיעה בשרותי הבריאות והרווחה.

פירוק הרשימה המשותפת יחליש משמעותית את המאבק מול מגמות מסוכנות אלו. עצם קיומה  היווה תרומה עצומה לאחדות המאבק הפוליטית בכל הנושאים שהוזכרו, למרות חילוקי דעות רעיוניים ואחרים בתחומים שונים. וזאת מעבר לכל חישוב אלקטורלי. לכן, מצערת החלטתו של ח"כ אחמד טיבי, ראש תע"ל, להתמודד בבחירות באופן נפרד, שנראית כמעט כסופית בימים אלה. גם לגבי שאר המרכיבים מסתמנים קשיים בהליכה המשותפת, מה שעלול להוביל לאבדן של מנדטים באופן שישרת רק את השלטון ואת הימין הקיצוני.

לעמדת חד"ש שהנהיגה את הרשימה המשותפת והיתה מהיוזמות העיקריות להקמתה יש חשיבות רבה, ואנו קוראים להנהגתה לעשות הכל מצדה כדי לשמור על קיום הרשימה, ואם לא ניתן יהיה לעשות זאת לפעול כדי למנוע לפחות פיצול נוסף בין יתר מרכיבי הרשימה. זאת כמובן לא בכל מחיר וכל עוד השותפים האפשריים לא יציבו במו"מ דרישות בלתי סבירות.

אנו מברכים את החברים שנבחרו לראשות הרשימה מטעם חד"ש במועצת חד"ש, שהתקיימה ב-1.2 בהשתתפות כ 900 צירים. הרשימה בחרה פה אחד את איימן עודה לראשות הרשימה ואת החברים עיידה תומא סלימאן למקום השני, ואת החבר יוסף ג'בארין למקום הרביעי (כמו בפעם הקודמת). על המקום השלישי התמודדו ארבעה מועמדות ומועמדים, ונבחר ד"ר עופר כסיף, שזכה ב 60% מהקולות. למקום החמישי נבחר ג'אבר עסאקלה. המועצה הסמיכה את מזכירות חד"ש להשלים את הרשימה.