פרסומי הפורום

לחיזוק הרשימה המשותפת! להחלפת ממשלת נתניהו ומדיניותה!

 

הודעת הפורום הקומוניסטי הישראלי (25.2.2020)

 

לחיזוק הרשימה המשותפת!

להחלפת ממשלת נתניהו ומדיניותה!

ב- 2.3 יתקיימו הבחירות הכלליות בארץ בפעם השלישית בתוך פחות משנה. אנו קוראים לעשות הכל לחיזוק הרשימה המשותפת, שבבחירות הקודמות זכתה ב- 13 מנדטים. הרשימה המשותפת היא היחידה המציגה אלטרנטיבה אמיתית כוללת למדיניותה של ממשלת נתניהו, ופועלת לשינויה בכל התחומים. זאת לעומת מפלגות אחרות אשר מדברות כמעט רק על הצורך בהחלפת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שהיא חשובה כשלעצמה, אך הסתפקות בה בלבד לא תביא לשינוי משמעותי ולא תקדם את פתרון הבעיות המרכזיות שיצרה ממשלת הימין.

חלק מאלה המבקשים את המנדט לראשות הממשלה, לא רק שאינם מציגים מדיניות שונה מנתניהו, אלא לעתים אף מבקרים אותו מכיוון ניצי וימני יותר, כשבין היתר מאיימים בהפעלת כוח רב יותר נגד הפלסטינים ואף נגד ארצות שכנות.

היחס ל"עסקת המאה" שיזם נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, היא אבן בוחן חשובה. זו איננה תכנית שלום, אלא הצעה שנועדה לתת גיבוי להמשך הכיבוש ולסיפוח רשמי של חלק ניכר מהשטחים הכבושים, לרבות בירושלים. בנוסף לכך היא כוללת את היוזמה לביצוע טרנספר למעשה של אוכלוסיה ערבית מישראל. מפלגות שתומכות בתכנית זו או בהיותה "בסיס" למו"מ או להסכם שלום מסכימות למעשה לעיקרי המדיניות של הממשלה נוכחית (כולל סיפוח "בקעת הירדן" ומרבית ההתנחלויות), וזאת בגיבוי חסר תקדים של הממשל האמריקאי הנוכחי. דונאלד טראמפ מצדו, הציע את העסקה בעיתוי הנוכחי כדי לסייע לנתניהו במערכת הבחירות.

הביקורת על השחיתות של נתניהו ושלטונו היא במקומה, ושלושת כתבי האישום נגדו הם חלק מהעדות לכך, אך היא בלבד אינה מספיקה.

החלופה היחידה למדיניות המלחמות, הכיבוש, הגזענות וצמצום הולך וגובר של המרחב הדמוקרטי, היא הרשימה המשותפת, הנתמכת על-ידי רובה המכריע של האוכלוסיה הערבית, וכן על-ידי אלפי שוחרי שלום ושוויון דמוקרטים יהודיים.

אנו מוקיעים את הפסילה הגורפת של הרשימה המשותפת ככוח פוליטי לגיטימי במערכת הפוליטית, וזאת לא רק על ידי ממשלת הימין הנוכחית, אלא גם על-ידי מפלגת כחול לבן, ובעיקר מנהיגה בני גנץ. גנץ אף הרחיק לכת כשקבע כי יקים רק ממשלה שתתבסס על "רוב יהודי". התשובה לביטויים ומדיניות גזענית זו – הן  של ראש הממשלה הממשיך להסית נגד הנהגתה הנבחרת של האוכלוסיה הערבית, והן של אלה שאמורים היו להציג אלטרנטיבה למדיניותו – היא הגברת ההשתתפות בהצבעה וחיזוק נוסף של הרשימה המשותפת.

הגברת כוחה של הרשימה המשותפת יביא גם לחיזוק המאבק  לעצירת מלחמה חדשה בדרום הארץ ובאזורים אחרים, למען לשלום ולשוויון, וגם למען צדק חברתי והדיפת שורת הגזירות הכלכליות שמתוכננות לאחר הבחירות.