פרסומי הפורום

להצלחת הרשימה המשותפת! (2.9.2019)

הודעת הפורום הקומוניסטי הישראלי (2/9/2019)

 

להצלחת הרשימה המשותפת! (2.9.2019)

 

הפורום הקומוניסטי הישראלי מברך על הקמתה מחדש של הרשימה המשותפת, הכוללת את  חד"ש, בל"ד, רע"מ ותע"ל. רשימה זו הוקמה לפני  הבחירות של 2015  קודם כל כמענה למזימה של העלאת אחוז החסימה ל- ,3.25%,  שנועדה להביא לירידת כוחן של המפלגות הנתמכות על-ידי רובה המכריע של האוכלוסיה הערבית בישראל, ובעיקר נועדה לפגוע בחד"ש היהודית ערבית.

לצערנו, בבחירות האחרונות לא נשמרה אחדות הרשימה, וכפי שהזהרנו בהודעות שפרסמנו לפני הבחירות, הדבר גרם לאכזבה רבה בקרב האוכלוסיה הערבית בישראל, והיה בין הסיבות העיקריות לירידה הניכרת בשיעור אחוז ההצבעה בקרב האוכלוסיה הערבית, ולירידה בייצוג של המפלגות שהרכיבו את המשותפת בכנסת מ- 13 ל 10 מנדטים, כאשר היתה סכנה ממשית אף לאובדן של כארבעה מנדטים נוספים.

הקדמת הבחירות לכנסת, עקב אי הצלחתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו להרכיב ממשלה וההחלטה על פיזור הכנסת, נתנה הזדמנות לתיקון המעוות בהקדם, ולהקמתה מחדש של הרשימה המשותפת. המו"מ על חידוש הקמתה התארך זמן רב מדי, אך החשוב הוא שבסופו של דבר הושגה האחדות. כעת אין סכנה שילכו לאיבוד קולות של מרכיב או מרכיבים כלשהם בתוכה. עם זאת המערכה אינה קלה, ויידרש מאמץ רב כדי לנסות ולשחזר את ההישג הקודם של 13 מנדטים (בשלב זה רוב הסקרים מעניקים לרשימה 11 מנדטים).

בראש הרשימה המשותפת עומד יו"ר הרשימה,  ח"כ איימן עודה, ולחד"ש יהיו בה שלושה נציגים נוספים בין עשרת הראשונים – חברי הכנסת עאידה תומא-סלימאן, עופר כסיף ויוסף ג'בארין.  

ההשתתפות ברשימה המשותפת אינה מבטלת את זהותן הפוליטית והרעיונית (וכן את מסגרתן הארגונית) של השותפות בה, ואת חילוקי הדעות ביניהן בנושאים רבים. עם זאת, היא משקפת את הרצון להתלכד סביב המטרות המרכזיות המשותפות, ובמיוחד כדי לחזק את המאבקים המשותפים נגד מדיניות המלחמה והכיבוש, נגד האפליה של האוכלוסיה הערבית בישראל, נגד הכרסום הגובר בחירויות הדמוקרטיות והתגברות המגמות הגזעניות והפאשיסטיות, וכן נגד הגזירות הכלכליות האנטי-חברתיות של הממשלה האחרונה ושל קודמותיה.

הרשימה המשותפת תהיה החלק העקבי ביותר בכל גוש חוסם נגד הקמת ממשלת ימין נוספת, וכל קול לה הוא כל נטו נגד המשך שלטונו של נתניהו ושל שותפיו מהימין הקיצוני. זאת בניגוד למפלגות אחרות המבקרות את נתניהו – לעתים בחריפות ובעיקר בנושאים הקשורים לפרשיות השחיתות שבהן הוא מואשם – אך עלולות, כפי שהראה הניסיון הרחוק והקרוב שלהן ושל המנהיגים שלהן, להצטרף לממשלה בראשותו לאחר הבחירות, בניגוד מוחלט להבטחותיהם לפניהן.

העובדה שהרשימה מאחדת כוחות פוליטיים מהאוכלוסיה הערבית, אינה צריכה לבוא בשום אופן במקום או בניגוד למאבק המשותף היהודי-ערבי, שהמשכו וחיזוקו הוא תנאי הכרחי כדי להביא לשינוי יסודי במצב הפוליטי בארץ.

מערכת הבחירות מתנהלת תוך החרפת העימותים הצבאיים ומעשי התוקפנות של הצבא הישראלי לא רק מעבר לדרום וצפון הארץ, אלא גם אל עבר מספר מדינות ברחבי האזור, כולל במקומות מרוחקים ביותר. ייתכן שחלק מפעולות אלו נעשות בכוונה להשפיע על סדר היום של הבחירות, במיוחד בשירותו של ראש הממשלה. בנימין נתניהו הוכיח לאחרונה שוב ושוב כי אין לא כל מגבלות במערכה שלו להגן על חסינותו ולהבטיח את המשך שלטונו, כולל הקמת בריתות והסכמים עם הכוחות הגזעניים והלאומניים החשוכים ביותר בארץ.

במצב זה חיזוק הרשימה המשותפת הכרחי יותר מתמיד, והוא המענה ההולם ביותר נגד מדיניות השלטון הנוכחי ובמאבק להביא לשינוי מדיניותו בכל התחומים.

 

 

15 המועמדים הראשונים של הרשימה המשותפת לבחירות לכנסת 17.9.2019:

https://www.jointlist.org.il/?gclid=CjwKCAjw-7LrBRB6EiwAhh1yXzUkdSGZY3oM5VhwrqPXsLFs3F6lazFmT9c_PKGRaEyxjUdPmjQDghoC830QAvD_BwE