חותמת רשמית לגזענות מושרשת

הודעת הפורום הקומוניסטי הישראלי – 11.7.2002

החלטת ממשלת ישראל מ- 7.7.2002 – לתמוך בהצעת החוק האוסר על משפחות ערביות לרכוש קרקעות ביישובים קהילתיים יהודיים ובאזורים שהממשלה מעוניינת "לייהד" מ"שיקולי ביטחון" – מציינת שלב נוסף בהפיכת הגזענות האנטי-ערבית למדיניות רשמית גלויה ובוטה מתמיד של ממשלת ישראל. ההחלטה הגזענית התקבלה בממשלה ברוב של 17 קולות מול 2 ונמנע אחד. כל שרי מפלגת העבודה, פרט לאחד שהתנגד, "נעלמו" מישיבת הממשלה לפני ההצבעה על ההחלטה.

אנו מברכים את קולות ההתנגדות הרבים נגד החלטת הממשלה וקוראים להגברת המאבק למניעת העברת ההחלטה בכנסת!

ההחלטה הנפשעת הזאת היא המשך לשורת צעדי אפליה בוטים וגזעניים שנוקטת הממשלה לאחרונה נגד האוכלוסיה הערבית בישראל. בין הצעדים הבולטים בתחום זה היתה ההחלטה על הפחתת התשלום של קצבאות הילדים למשפחות שאינן "יוצאי צבא" כשהמטרה הברורה היא האפליה של המשפחות הערביות. ולאלו נוספו שורת חוקים שהועברו לאחרונה בכנסת, שמטרתם לשלול למעשה מנציגיה של האוכלוסיה הערבית בישראל את האפשרות להשתתף בבחירות ולהיות מיוצגים בכנסת. המשך המגמה הזאת יהפוך את ישראל למדינת אפרטהייד, על כל הנובע מכך!

האפליה נגד האוכלוסיה הערבית בישראל (המונה כיום כ- 20% מתושביה) בכל התחומים היא מדיניות משותפת מושרשת של כל התנועה הציונית ושל כל ממשלות ישראל בכל התקופות. אך אם בעבר התביישו הממשלות בישראל לתת גושפנקא חוקית רשמית וגלויה למדיניות הגזענית והסוו אותה בתירוצים שונים ("הפקעות אדמה לצורכי פיתוח" וכו'), הרי הממשלה הנוכחית אינה מתביישת להצהיר בגלוי על המדיניות הגזענית ולהעניק לה גושפנקא מלאה בחוקים רשמיים.

ממשלת ישראל מבצעת את הצעדים הגזעניים הנ"ל בין הייתר תוך ניצול המצב הביטחוני, על רקע המשך המתקפה שהיא מקיימת בשטחים הפלסטיניים, שכמעט כולם נכבשו מחדש וכאשר אין כל כוונה לפנותם בעתיד נראה לעין כלשהו.

המתקפה הגדולה ביותר והממושכת ביותר נגד העם הפלסטיני מאז הכיבוש ביוני 1967 מתבצעת ונמשכת זמן כה רב, בין היתר כיוון שממשלת ישראל זוכה לגיבוי גלוי ומוחלט יותר מתמיד מצד ארה"ב, שמזמן הפסיקה להתיימר אפילו להראות כמי שיש בעמדותיה איזשהו סממן של איזון.

אנו מוקיעים באופן מיוחד את המתקפה האחרונה של נשיא ארה"ב ג'ורג' בוש על הרשות הפלסטינית ועל הנשיא הפלסטיני יאסר ערפאת, ואת התביעה להחלפת ההנהגה הפלסטינית כתנאי להמשך קידום התהליך המדיני. לארה"ב אין כל זכות להכתיב לעם הפלסטיני או לכל עם אחר מי תהיה הנהגתו ואילו שינויים עליו לבצע.

בתנאים של כיבוש נרחב מתמיד של כמעט כל שטחי הרשות הפלסטינית, של הריגות יומיומיות, של דיכוי, השפלות, עוצר וכתרים – ארה"ב אינה תובעת דבר מהצד הכובש והמדכא, אלא רק מהצד הפלסטיני. הצביעות של ארה"ב בדרישותיה ל"דמוקרטיזציה" של הרשות הפלסטינית בולטת ביותר, כיוון שידוע לכל שארה"ב תמכה תמיד ותומכת היום בכל כוחה במשטרים הדיקטטוריים בארצות הערביות – ממצרים וירדן ועד ערב הסעודית ונסיכויות המפרץ – כמו בדיקטטורות אחרות ברחבי העולם.

העמדה האמריקאית הנוכחית מעודדת את ישראל יותר מתמיד להמשיך בפעולות הצבאיות הנרחבות וחסרות התקדים, ובכך להביא עוד ועוד שפיכות דמים לאזורנו. נוסף לקרבנות הרבים נגרם גם נזק חברתי וכלכלי ניכר, ממנו סובלים יותר מכל בני העם הערבי הפלסטיני בשטחים הכבושים, שרבים מהם חיים בתנאי צפיפות ודוחק איומים, וסובלים מאבטלה ומעוני משווע. גם העם בישראל משלם מחיר כלכלי, כאשר לאחרונה התייקרו באופן ניכר שורה של מצרכי יסוד ונערך קיצוץ חסר תקדים בתשלומי דמי האבטלה, הבטחת ההכנסה וכל קצבאות הרווחה.

 


במצב הנוכחי אנו רואים חשיבות רבה בהגברת פעולות המחאה של האוכלוסיה הערבית בישראל ושל הכוחות הדמוקרטיים היהודיים נגד מדיניות המלחמה, הכיבוש והאפליה הגזענית של הממשלה!

אנו תובעים לבטל לאלתר את החלטת הממשלה הגזענית, ואת כל יתר ההחלטות הגזעניות שהתקבלו לאחרונה ובעבר בישראל!

אנו תובעים שינוי יסודי במדיניות של ממשלת ישראל כלפי העם הפלסטיני, כלפי האוכלוסיה הערבית בישראל וכן בתחום הכלכלי-חברתי!

אנו קוראים לכל כוחות השלום בעולם להגביר את פעולות הסולידריות עם העם הערבי הפלסטיני, ואת פעולות המחאה נגד ממשלת ישראל ונגד ארה"ב, שמדיניותה מגבירת את מרחץ הדמים ומרחיקה את השגת השלום באזור יותר מתמיד!