לאן מובילים את האנושות?

אלכסנדר לוקאשנקו, נשיא בלארוס, מתוך נאום בעצרת האו"ם ב- 15.9

היום אנו חייבים להבהיר בעיה מרכזית. האם אנו מובילים את הארצות שלנו ואת האנושות כולה בדרך הנכונה. אם לא נענה כראוי על שאלה זו לא נוכל לצאת מהסמטה האפלה שנקלענו אליה.

עברו 15 שנים מאז קרסה מולדתי, ברה"מ. מאורע זה שינה לחלוטין את הסדר העולמי. ברה"מ, למרות השגיאות והטעויות של מנהיגיה, היוותה את המשענת והתקווה של מדינות רבות ושל עמים רבים. ברה"מ הבטיחה את בטחונו של הסדר הגלובלי. היום העולם הוא חד-קוטבי, על כל המשתמע מכך. יוגוסלביה נהרסה ונעלמה ממפת אירופה. אפגניסטן המיוסרת הפכה לפקעת של סכסוכים והברחות סמים. האנדרלמוסיה המדממת בעיראק נמשכת…

הרפובליקה של בלארוס (רוסיה הלבנה) הצליחה להפוך במשך השנים למדינה של יוצרים מדעיים, בעלת טכנולוגיה מפותחת, עם עם סבלני ומפותח של 10 מיליון אזרחים. כמוכם, אנו מבקשים מהפלנטה שלנו לא הרבה – שלום ויציבות. את השאר נשיג בכוחותינו שלנו ובעבודתנו.

בארצי חיים בשלום בני לאומים ועמים שונים. כל אחד מהם חופשי בבחירת דתו ובסדר חייו. אנו איננו מגישים לשכננו שום תביעות, מכבדים את שלמותם הטריטוריאלית ואת זכותם לסדר ולדרך החיים שבה הם בחרו לעצמם. אנו מסרנו מרצוננו הטוב את הנשק הגרעיני שהיה ברשותנו וויתרנו על הזכות להיות מדינה בעלת נשק גרעיני. אנו יזמנו הסכם רב חשיבות ומועיל ביותר עם שכנתנו רוסיה, ואנו בונים את ארצנו על פי השקפתנו ובהתאם למורשת שלנו. לצערי אנו נוכחים, שדווקא בחירתנו זו איננה מוצאת חן בעיני חלק מכם. אין היא מוצאת חן בעיני אלה ששואפים לשלוט בעולם החד-קוטבי ולנהלו באופן שנראה להם.

כאשר אין קונפליקט קיים הם רואים צורך ליצור כזה. כשאין להם כל בסיס להתערבות בעניינים פנימיים הם מוכרחים להמציא נימוקים שקריים להצדקתה. לצורך זה הומצא שלט נוח – דגל הדמוקרטיה וזכויות האדם. אלה המשתמשים בו אינם מבטאים כמובן את המהות האמיתית של שלטון העם וכבוד האדם, אלא את הפירוש של הנהגת ארה"ב למונחים אלו. ולצערנו מאפשר האו"ם, הארגון המשותף לכולנו, להפוך את עצמו לכלי למימוש מדיניות כזו. לכן אני מדבר כעת במרירות גוברת ובכאב, וזאת כנשיא של מדינה שהיא מהמייסדות של האו"ם, ואשר במלחמת העולם השניה הקריבה למען החופש שלה ושל אירופה שליש מאזרחיה.

האם אין האו"ם יכול לראות במקום "בעיות" מדומות את הסבל האמיתי ואת הקטסטרופות האמיתיות של עולמנו? ואף כאלה שאף גורם, פרט לאו"ם לא יוכל לפתור אותן.

לפני זמן לא רב הציגו לנו באולם הסמוך מפות וציורים של נשק להשמדה המונית המצוי בעיראק? איפה הנשק הזה? הוא לא קיים. ועיראק טובעת בים של דם. האנשים נדחפו לייאוש ואכזבה.

איפה בית הדין שעומד תחת פיקוחו של האו"ם, שידון על השבויים בגוונטנמו? כמה הם ומי הם?

תחת המסווה של מלחמה בבן-לאדן נהרסה אפגניסטן ברקטות ובפצצות. האם נלכד "הטרוריסט הראשי". איפה הוא? באפגניסטן ובעיראק נוצרים בימים אלה מאות ואלפי טרוריסטים. באפגניסטן פורחת תעשיית הסמים. האם לשם כך נשלחו כוחות זרים?

איידס ומחלות נוספות חונקות את אסיה ואפריקה. עוני ויתמות הופכים לנשק השמדה המונית, וזה תחת סיסמאות גזעניות.

ומי יכול לשים קץ לכל זה?

מי ידרוש מארה"ב להפסיק את ההתקפות על קובה וונצואלה?

הסחר בבני אדם הופך לעסק פורח. מכירת נשים וילדים לעבדים של תעשיית המין הפכה לתופעה יומיומית, כמעט להרגל חיים. מי יגן על קורבנות הסחר הזה? מי יתבע לדין את הסוחרים ב"סחורה חיה"?

כך נראה המצב של מעבר לעולם חד-קוטבי.

האם לשם כך יצרנו את האו"ם?

לפי דעתנו התשובה לשאלה זאת היא פשוטה. אין לטמון את הראש באדמה. אנו אלה שחייבים לקחת לידנו את גורל העולם שלנו. עלינו להכיר בכך שעולם חד-קוטבי הוא עולם חד-קווי. עלינו להכיר בכך שהתקדמות רב-קווית היא ערך הכרחי של תרבותנו. רק הכרה כזאת תיצור הגנה על יציבות העולם. היא התנאי הראשי לסדר עולמי דמוקרטי. לפי יסוד זה הוקם האו"ם. אני מקווה שגם הכוחות הגדולים של העולם יכירו בזה, כי בסופו של דבר העולם החד-קוטבי יפנה נגדם.

כשבבעיה מרכזית זו נגיע להסכמה ישובו היסודות של רב-קוטביות, של חופש הבחירה בחיים הריאליים. רק אז נוכל להגן על העולם נגד הטרור. רק אז נוכל להגן על החלשים ולקחת את חסרי המגן תחת הגנתנו.

אז יהפוך האו"ם לארגון אמיתי של אומות מאוחדות. זאת מהות הרפורמה הדרושה לאו"ם, ולא הרחבה אריתמטית של מועצת הביטחון.