כנס בינלאומי בפראג לציון 60 שנה לניצחון על הנאציזם

כנס בינלאומי רב משתתפים לציון 60 שנה לניצחון על גרמניה הנאצית התקיים בפראג בימים 23-24 באפריל (2005) הכנס אורגן על ידי המפלגה הקומוניסטית של בוהמיה ומורביה בשיתוף עם קואליציית מפלגות השמאל בפרלמנט האירופי. באירוע נטלו חלק 38 מפלגות קומוניסטיות ושמאליות מ-33 ארצות. בהודעת הסיכום של הכנס נאמר בין היתר:

הכנס, נועד ראשית כל, להביע הערכה וכבוד ליובל הניצחון על הנאציזם, יחד עם הכוחות השמאליים הניצבים משמאל לסוציאל-דמוקרטיה. משתתפי הכנס הדגישו את תפקידה המכריע של ברית-המועצות בניצחון ובשחרורם של עמי אירופה ואסיה מאימת הפאשיזם, אשר נתמך על ידי ההון העולמי, ושקיווה שיוכל להשתיק אחת ולתמיד את מתנגדיו.

משתתפי הכנס דחו על הסף את הניסיונות של כוחות מסוימים לסלף בעיניו של הדור הצעיר את האמת על הסיבות האמיתיות להיווצרותו של הפאשיזם באירופה ומי היה אחראי להיווצרותו; וכן את האמת על כך מי נשא במספר הרב ביותר של קורבנות ומי תרם את התרומה המכרעת לניצחון על גרמניה הנאצית ולהבסת הפאשיזם. התשובה האמיתית על שאלות אלו מפגינה בעוצמה בלתי רגילה את השליחות שוחרת השלום, ההומנית והדמוקרטית של הסוציאליזם ושל אלה התומכים בו.

על סדר יומו של הכנס עמדה שורת נושאים חשובים, וביניהם נושא התפתחותו העתידית של הסוציאליזם. הדוברים הדגישו כי זאת הפעם הראשונה מאז סוף שנות ה-80, שנושא זה נדון בצורה כזו במסגרת בינלאומית כה רחבה. חלק מהנואמים הצביע על הדוגמה של ארצותיהם, וסיפרו איך חיסולו של המשטר הסוציאליסטי לא הביא לתוצאות שהובטחו על ידי מתנגדי הסוציאליזם, כאשר רק שכבה דקה של "מנצחים" הצליחה לזנק קדימה ולהפוך לבעלי הון דולריים. ולעומת זאת, רובה המכריע של אוכלוסיית מזרח-אירופה איבד כמעט את כל הישגיו הסוציאליים. לחלק ניכר של תושבי מזרח אירופה אין כל פרספקטיבה של קיום בכבוד. על המשאבים הלאומיים של המדינות הללו השתלט ההון הבין-לאומי יחד עם האליטה המקומית, וזאת בתנאים נוחים כאלה שקשה היה להם להשיג דומים להם אפילו בקולוניות לשעבר. במקום השפע שהובטח בקול רם שוב ושוב הובלו המדינות האלו לנסיגה כלכלית, אשר במדינות מסוימות היא גדולה יותר מזאת שהייתה בשנות מלחמת העולם השניה.

במסגרת הדיונים על נושא הסוציאליזם בימנו, הביעו דוברים בכנס הערכה גבוהה להצלחותיה של סין, שמזה שני עשורים מוסיפה להוביל בעולם בממדי הצמיחה וההתפתחות הכלכלית. ההתפתחות של כלכלת השוק הסוציאליסטית – במדינות כמו סין ווייטנאם – המשלבת את יתרונותיו של משק עממי עם ההישגים החדישים ביותר של המדע והטכנולוגיה, מהווה תוספת מקורית חשובה להתפתחותן של התיאוריה והפרקטיקה של הסוציאליזם. תשומת לב רבה הוקדשה לצורך בהעמקת ובהרחבת התנועה העממית בתמיכה במהפכה הקובנית ובמטרותיה.

בסיום התקבלו החלטות, שיעדן לפעול למניעת הפרת האמנה הקוראת לפתרון סכסוכים בינלאומיים ללא שימוש בכוח; להפסיק את חברותן של ארצות אירופה בבריתות צבאיות, דוגמת נאט"ו; לאסור את השימוש וההפצה של הנשק להשמדה המונית; לפעול להגבלת כמות כלי הנשק הקונבנציונליים ולסגירת בסיסי צבא בשטחן של מדינות זרות. כמו כן, הוחלט להציע הקמתה של מועצה אירופאית לפירוז ולפיקוח על הנשק.

בכנס השתתפו המפלגות והתנועות הבאות:
המפלגה הקומוניסטית של בוהמיה ומורביה (צ'כיה)
קואליציית מפלגות השמאל בפרלמנט האירופי
המפלגה הקומוניסטית של אוסטריה
המפלגה הקומוניסטית של בלארוס
מפלגת העובדים של בלגיה
המפלגה הקומוניסטית של בריטניה
המפלגה הקומוניסטית של בולגריה
המפלגה הקומוניסטית של סין
מפלגת העבודה הסוציאליסטית של קרואטיה
המפלגה הקומוניסטית של קובה
מפלגת אק"ל (קפריסין)
המפלגה הקומוניסטית בדנמרק
המפלגה הקומוניסטית של דנמרק
המפלגה הקומוניסטית של פינלנד
המפלגה הקומוניסטית הצרפתית
מפלגת הסוציאליזם הדמוקרטי (גרמניה)
המפלגה הקומוניסטית הגרמנית
המפלגה הקומוניסטית היוונית
קואליציית השמאל והקידמה (יוון)
מפלגת העובדים של הונגריה
מפלגת הקומוניסטים האיטלקים
מפלגת ההקמה מחדש הקומוניסטית של איטליה
המפלגה הקומוניסטית של יפן
מפלגת העובדים של קוריאה
המפלגה הסוציאליסטית של לטביה
המפלגה הקומוניסטית הלבנונית
המפלגה הסוציאליסטית של ליטא
המפלגה הקומוניסטית החדשה של הולנד
המפלגה הקומוניסטית הפולנית
המפלגה הקומוניסטית הפורטוגלית
הברית הסוציאליסטית של רומניה
המפלגה הקומוניסטית של הפדרציה הרוסית
המפלגה הקומוניסטית החדשה של סרביה ומונטנגרו
המפלגה הקומוניסטית של סלובקיה
מפלגת השמאל המאוחד של ספרד
המפלגה הקומוניסטית התורכית
מפלגת העובדים של תורכיה
המפלגה הקומוניסטית של אוקראינה
המפלגה הקומוניסטית של וייטנאם