לעצור את המלחמה התוקפנית בעיראק!!!

ביוזמת המפלגה הקומוניסטית של בוהמיה ומוראביה – אשר נקבעה כמתאמת בין המפלגות החתומות על "הצהרת פראג" נגד המדיניות החדשה של נאט"ו – חתמו 64 מפלגות קומוניסטיות, פועליות ושמאליות מאירופה ומרחבי העולם, וביניהן הפורום הקומוניסטי הישראלי, על הצהרה נגד המלחמה שמתכננת ארה"ב לפתוח נגד עיראק. להלן התרגום לעברית של ההצהרה:

אנו מוצאים עצמנו בתקופה קריטית, כאשר ארה"ב ובריטניה מאיצות את הכנותיהן לפתיחה במלחמה אימפריאליסטית חדשה, אשר גם נאט"ו, בפסגת פראג, החליטה לתמוך בה. בסיסי ארה"ב באירופה מופעלים כעת במלוא היקפם למטרת ניהול מלחמה זו. ההכנות למלחמה הביאו כבר להפרה של חוקות, חוקים, ואמנות בינלאומיות בכמה מדינות.

בימים האחרונים ביקש ממשל ארה"ב מבעלות בריתו – באמצעות נאט"ו – מתקנים נוספים בשטחן, ואת השתתפותן הצבאית ב"כיבוש עיראק".

אין ספק שההחלטה על ההכנות למלחמה נתקבלה מראש, ללא כל קשר להחלטה 1441 ולעבודת הפקחים, וללא קשר לצעדים שננקטים ע"י עיראק למילוי דרישות האו"ם. יותר ויותר ברור שהמלחמה המתוכננת מיועדת להשגת המטרה הצבאית של השתלטות על אזור בעל חשיבות אסטרטגית, נפט ושווקים. בעת ובעונה אחת, זהו גם ניסיון של ממשל האמריקאי להתגבר על המשבר הכלכלי בארה"ב ולפתור את בעיותיה על חשבון אחרים.

המלחמה תביא לאבדות רבות בקרב העם העיראקי, שכבר סבל זמנים קשים ביותר בעקבות שנים של אמברגו, התקפות אוויריות ומדיניות משטרו של סדאם חוסיין.

המלחמה בעיראק, אשר שיתפה פעולה עם פקחי האו"ם, תעמיק את התערבותה הצבאית של ארה"ב במזרח התיכון, ותעמוד בסתירה חריפה לתמיכתה בממשלת ישראל וסובלנותה כלפי הכיבוש המדכא של האדמות הפלסטיניות.

תוקפנות כלפי עיראק, המבוססת על הדוקטרינה החדשה של ארה"ב בדבר "מכת מנע", מאיימת על יציבות האזור כולו ועלולה להביא לתוצאות קשות עבור האנושות כולה. היא מעמידה איום רציני על השלום הבינלאומי ועל מערכת החוק הבינלאומי, ויוצרת תקדים לפעולות תוקפניות שרירותיות אחרות. אף טיעון או אחיזת עיניים אינם יכולים להכשיר שום תמיכה כפויה על האו"ם במלחמה זו.

אנו מגנים את גישת הממשלות וההנהגות הפוליטיות של אותן חברות האיחוד האירופי, שנכשלו בנקיטת הצעדים הנחוצים והמאמצים היעילים לעצירת המלחמה התוקפנית הזו, ואשר לכן הן תומכות למעשה במדיניות המלחמתית של ארה"ב.

קיימת הסלמה במתיחות הבינלאומית כאשר יחסים בינלאומיים לובשים אופי צבאי, תקציבים צבאיים מוגדלים, ומוקמים "כוחות פריסה מהירה" של מדינות בודדות, של אירופה ושל נאט"ו.

מצד שני, איום המלחמה הביא למחאה צודקת ברחבי העולם. ישנה התגייסות חסרת תקדים של דעת הקהל העולמית נגד המלחמה, נגד בסיסי נאט"ו וארה"ב ונגד המדיניות צבאית של ממשלותיהן.

מדינות רבות, תנועות בלתי מזדהות, אינטלקטואלים, אומנים, מדינאים ודיפלומטים כל אלה משמיעים קריאה לפתרון מדיני בדרכי שלום של הבעיה.

מפלגותינו, אשר נקטו כבר ביוזמות שונות, ממלאות תפקיד פעיל בתנועה אנטי-מלחמתית רחבה זו, וקוראות להתגייסות המונית עוד יותר. עלינו להגביר את המערכה נגד המלחמה בקרב האוכלוסייה, במקומות העבודה, באיגודים המקצועיים, בתקשורת ובפרלמנטים, ובכל מקום שמצויה בו הזדמנות לכך.

אנו חייבים לעצור את המלחמה התוקפנית בעיראק. עלינו להתריע מפני ניסיונות של המעצמות הגדולות לסחוט את האו"ם. אנו חייבים להתנגד לכל צורה של תמיכה אירופאית במלחמה או השתתפות בה. אנו דורשים שמדינותינו לא יספקו לארה"ב מתקנים צבאיים או אחרים למימוש מטרותיה התוקפניות.

מפלגת אקל (קומוניסטית) קפריסין מפלגת הדמוקרטיה והסוציאליזם של אלגי'ריה המפלגה הקומוניסטית של בולגריה המפלגה הקומוניסטית בדנמרק המפלגה הקומוניסטית של אוסטרליה המפלגה הקומוניסטית של אוסטריה המפלגה הקומוניסטית של בלרוס (רוסיה הלבנה) המפלגה הקומוניסטית של בלגיה המפלגה הקומוניסטית של בוהמיה ומורביה המפלגה הקומוניסטית של בריטניה המפלגה הקומוניסטית של קנדה המפלגה הקומוניסטית של קטלוניה המפלגה הקומוניסטית של צ'ילה המפלגה הקומוניסטית של דנמרק המפלגה הקומוניסטית של דנמרק (המארקסיסטית-לנינית) המפלגה הקומוניסטית של פינלנד המפלגה הקומוניסטית של גרמניה המפלגה הקומוניסטית של יוון המפלגה הקומוניסטית של הודו המפלגה הקומוניסטית של הודו (מארקסיסטית) המפלגה הקומוניסטית של הודו (מארקסיסטית-לנינית) המפלגה הקומוניסטית של אירלנד המפלגה הקומוניסטית הישראלית המפלגה הקומוניסטית של נורבגיה המפלגה הקומוניסטית של העם הספרדי המפלגה הקומוניסטית הפולנית המפלגה הקומוניסטית של הפדרציה הרוסית המפלגה הקומוניסטית של סלובקיה המפלגה הקומוניסטית של ספרד המפלגה הקומוניסטית השוודית המפלגה הקומוניסטית של סוריה המפלגה הקומוניסטית הטורקית המפלגה הקומוניסטית של אוקראינה המפלגה הקומוניסטית של אורוגוואי המפלגה הקומוניסטית של ארה"ב המפלגה הקומוניסטית של העובדים ברוסיה – המפלגה הקומוניסטית הרוסית החזית האדומה-ירוקה בדנמרק המפלגה הקומוניסטית הגרמנית (DKP) מפלגת העובדים של הונגריה המפלגה הקומוניסטית העיראקית הפורום הקומוניסטי הישראלי המפלגה הקומוניסטית הירדנית המפלגה הקומוניסטית החדשה של בריטניה המפלגה הקומוניסטית החדשה של הולנד המפלגה הקומוניסטית החדשה של יוגוסלביה מפלגת הקומוניסטים של בלרוס מפלגת ההקמה מחדש הקומוניסטית (איטליה) מפלגת הסוציאליזם הדמוקרטי הגרמנית (PDS) המפלגה הקומוניסטית האיטלקית המפלגה הקומוניסטית המקסיקנית מפלגת הקומוניסטים היוגוסלבים המפלגה הסוציאליסטית העממית של מקסיקו המפלגה הקומוניסטית הפורטוגזית המפלגה הקומוניסטית הרומנית מפלגת העובדים הסוציאליסטית של קרואטיה המפלגה הסוציאליסטית של לטביה המפלגה הקומוניסטית הסודנית המפלגה הקומוניסטית הסורית ארגון הפעולה לאחדות וסוציאליזם של צ'ד מפלגת הטודה (הקומוניסטית) של איראן תנועת השמאל המאוחדת בלוקסמבורג מפלגת השמאל המאוחדת של ספרד מפלגת הפועלים הבלגית מפלגת הפועלים הקומוניסטית של בוסניה-הרצגובינה מפלגת העובדים של אירלנד